LUNARYA HOUSE Cunda 6 NOSTALJİK ODA  VE KAHVALTI REZERVASYON +90 (266) 327 28 58
ANA SAYFA ODALAR AYVALIK HAKKIMIZDA İLETİŞİM
Cunda’nın merkezinde hayatın tam içinde...

Sigara içilmeyen tesis

CuNDA’DA, TARİH KOKAN RUM EVİNDEKİ TATİL HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN.
ANA SAYFA ODALAR HAKKIMIZDA İLETİŞİM
Lunarya House © Copywrite 2023

Web sitemizde çerezler (cookies) kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak bu kullanımı kabul etmiş oluyorsunuz.

TARİHİ RUM EVLERİ

Daracık hanımeli ve yasemin kokan sokakları, tarihi Rum evleri, sıcacık insanları ile Ayvalık ve Cunda adası tarihin izlerini günümüze taşıyor. Ada’nın ve Ayvalığın merkezinde yer alan tarihi Rum evlerinin hepsi birbirinden güzel. Taş ve ahşap işçiliği tüm eski Rum evlerinde hemen göze çarpıyor.

Evlerin bahçelerinden sarkan yeşil dallar, bazen zeytin, bazen nar, bazen incir olup sokakları sarmalıyor. Balkonlardan ve pencerelerdeki saksılardan sarkan rengarenk çiçekler ise güzel kokuları ve renkleri ile sokakları neşelendiriyor.

Cunda merkezde yer alan Taksiyarhis Kilisesi Rahmi M.Koç Müzesi, Yel Değirmeni, Taş Kahvesi ve eski Rum evleri ile çevrili sevimli sokakları ile tarihi dokuyu yaşayabileceğiniz gibi merkezden biraz uzaklaşıp Ayışığı Manastırı, Tahsiyarhis Anıt Müzesi, Saatli Cami, Çınarlı Cami, Şeytan Sofrası, Cennet tepesi gibi yerleri ziyaret edebilir, denizin tadını çıkartabilirsiniz.

TARİHİN YAŞADIĞI YER AYVALIK

RAHMİ M.KOÇ (TAKSİYARHİS) MÜZESİ

Cunda’nın merkezinde 1873 yılında Rum Ortadoks cemaati tarafından inşa edilmiş ve Ortadoks inancına göre 'Taksiyarhis'e, yani Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail'in adına sunulan kilisedir.

2011 yılında Rahmi M.Koç Müzecilik ve Kültür Vakfına devredilen kilise restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür.

Cunda’nın en önemli tarihi eserlerinin başında gelmektedir.

YEL DEĞİRMENİ

Cunda adasını yukarıdan seyretmek için mutlaka gidilmesi gereken bir tarihi yapıdır.

Agios Yannis Kilisesi ile iç içe olan ve Sevim, Necdet Kent Kitaplığı olarak Rahmi M.Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen  Cunda Yel Değirmeni, adada güneşi batırmak için en uygun yerdir.

Güneşin batışına karşı içeceklerinizi yudumlarken mavi, yeşil ve turuncunun birbirine karıştığı doyumsuz Cunda manzarası sizi geçmişe götürecektir.

TAKSİYARHİS ANIT MÜZESİ

Ayvalık merkezindeki Agia İanni kilisesinden dönüştürülmüş Saatli Cami’nin hemen arkasında yer almaktadır. Ayvalığın ilk kilisesi olup üç ayrı dönemde eklentiler yapılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

İlk olarak 15. Yüzyılda yerli Rum’lar tarafından küçük bir kilise olarak inşa edilmiştir. 1753 ve 1844 yılında eklentiler yapılmış, 2012 yılında yapılan yenileme çalışmaları sonucunda müzeye dönüştürülmüştür.


Eğlence arıyorsanız çok sayıda seçenek ile karşılaşacaksınız. Lokanta, bar, şarap evi ve tavernaları ile Cunda adası geceleri de yaşıyor.

Cunda ve Ayvalıkta denize girilebilecek çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

DENİZ

GECE HAYATI